Kalite kaybı olmadan video küçültme işlemini son derece kolay ve etkili şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet ortamında yaptığım araştırmalarda birçok yazılımla karşılaştım ancak etkili çözümler bulamadım. Bu konuda denediğim programların birçoğu görüntüde ciddi kayıplara neden oluyor. Video boyutunu küçültmek birçok kullanıcı için önemli bir sorun olsa da bu sorunu görüntüde kalite kaybı yaşamadan çözmek son derece önemli. Bugün size, yapacağınız çalışmalarda kalite kaybından çok fazla etkilenmeden video dosyalarınızı nasıl daha hafif hale getirebileceğinizden söz edeceğim. Yapmanız gereken tek şey aşağıda belirttiğim adımları takip etmek.

Gerekli yazılımı ücretsiz indirin

Bu işlem için elbette bir yazılıma ihtiyacımız olacak. Daha önce belirttiğim gibi internet ortamında bir yığın gereksiz yazılım dolaşıyor. Bugün size önereceğim “HandBrake” ile kaliteli ve ücretsiz şekilde video küçültme işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle buraya tıklayarak yazılımı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Programın farklı sürümlerine ihtiyaç duyarsanız ilerleyen süreçte HandBrake sitesini ayrıca ziyaret edebilirsiniz. Gerekli kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek dönüştürme çalışmasına başlayabilirsiniz.

Kalite kaybı olmadan video küçültme işlemine başlayın

Video küçültme işlemine başlamak için gerekli yazılımı kurduğunuza göre şimdi işlemlere başlayabiliriz.

Yukarıdaki görselde belirttiğim üzere 1. adımda video dosyasının çözünürlüğüne ilk denemenizde dokumayın. Video küçültme işlemini yaptıktan sonra çıktı boyutunu beğenmezseniz ilk adıma geri dönün ve diğer seçenekleri değerlendirin.

İkinci adımda “Browse” butonu ile dönüştürülen video dosyasının nereye kaydedileceğini seçin. Böylece program gerekli dönüştürme işlemini tamamladıktan sonra belirttiğiniz yere hafifletilmiş video dosyanızı kaydedecektir.

Üçüncü ve son aşamada ise “Start Encode” butonu ile video dosyası küçültme işlemini başlatın. Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak işlem bir süre devam edecektir.

Sizin için yaptığım bir deneme işleminin sonuçlarını aşağıda paylaşıyorum. Görsellerde göreceğiniz üzere işlem sonucunda oldukça etkili sonuçlar alınıyor. Örnek olarak yaptığım çalışmada 1.4 GB boyutundaki bir video dosyası 196 MB gibi oldukça etkili bir boyuta düşebiliyor. Üstelik bu değişimde neredeyse kalite kaybı yaşanmıyor!

Son olarak, içeriğime gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Bu başarılı çözümden çevrenizin de yararlanabilmesi için içeriği paylaşmayı unutmayın.

Kalın sağlıcakla…


6 yorum

sinan · 28 Aralık 2020 14:57 tarihinde

Çok iyi oldu ya çözünürlüğü bu kadar yüksek tutup bu kadar hafif dosya alacağımı hiç beklemiyordum Teşekkür ederim

şenol arıcı · 31 Aralık 2020 21:11 tarihinde

çok faydasını gördüm teşekkür ederim.

pc · 3 Mart 2021 15:34 tarihinde

süpersiniz…

Mehmet TORCU · 25 Mart 2021 12:04 tarihinde

Harika. teşekkür ederim

Mustafa · 14 Nisan 2021 14:50 tarihinde

Çok teşekkür ederim. 50 MB’lik videoyu 8 MB yaptı. Kalite aynı.

Serra · 28 Mayıs 2021 17:56 tarihinde

510 MB lik videoyu 103 MB yaptı kalite düşmedi . 100 MB altı lazımdı 103 MB lik videoyu yeniden boyut düşürdüm 97 MB yaptı kalite farkı yok . Harikasınız teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir