Bilgisayarınızın sorunsuz çalışıyor olması, içerisinde zararlı yazılım olmadığı anlamına gelmez. Birtakım kötü niyetli yazılımlar bilgisayarınızın işletim sisteminde çeşitli hasarlara neden olur ve çalışmalarınızı olumsuz etkiler. Bazıları ise işletim sisteminize dokunmaz ve sizden habersiz arkaplanda birtakım kötü niyetli işler yapar. Gelin hep birlikte bu virüslerden basit, hızlı, kolay ve ücretsiz olarak kurtulmanın yollarını öğrenelim:

SUPERAntiSpyware Free tüm zararlı yazılımlar için bilgisayarı koruyan ücretsiz güvenlik yazılımıdır. Bilgisayarınıza adware, spyware, malware, keylogger, truva atı gibi virüs ve casus yazılımlar bulaşmış olabilir. SUPERAntiSpyware Free bunları bulur ve temizlemek için birtakım olanaklar sağlar.

Bilgisayarınızda SUPERAntiSpyware Free programı yüklü değilse buraya tıklayıp verdiğim bağlantı linkinden programı indirin ve bilgisayarınıza kurun.

SUPERAntiSpyware Free kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırın. Program açıldığında, karşımıza 6 seçenek gelecek. Bunlardan bazıları ücretli sürümde mevcut olan özelliklerdir. Bu yazımda sadece programın tarama özelliğini anlatacağım.

Scan This Computer

Bu seçenek, bilgisayarınızda tarama başlatmak için kullanılır. Scan This Computer seçeneğine tıkladıktan sonra birtakım alt seçeneklerle karşılaşacaksınız. Yazımda, bu aşamaları oldukça yüzeysel ve kafa karıştırmayacak şekilde geçmeye gayret edeceğim.

Complete Scan; bilgisayarda mevcut olan tüm dosyaları tarayan komple tarama seçeneğidir. Eğer bilgisayarınızın güvenliğinden eminseniz bu seçeneği kullanmayabilirsiniz.

Quick Scan; hızlı tarama seçeneğini kullanarak, basit ve çok hızlı bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Critical Point Scan; kritik nokta taraması, işletim sisteminizin kritik dosyalarını tarar ve olası enfeksiyonları giderir.

Custom Scan; özel tarama seçeneğidir. Bu ekranda sistem konumları seçilerek tarama gerçekleştirilir.

Tarama öncesi yüzeysel bir ön tarama yapan program size yukarıdaki gibi birtakım çözüm önerileri sunacaktır. Görselde de görüldüğü üzere isteğiniz dışında yüklenmiş olan ve tanımadığınız program ve eklentileri sağ taraflarında bulunan kırmızı simgeye tıklayarak kaldırabilirsiniz. Yapacağınız bu işlem, işletim sisteminiz ve tarayıcınızın performansını artıracaktır.

Tarama bittikten sonra bulunan tehditleri seçerek Continue butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra tehditler sistemden kaldırılacaktır. Kaldırma işleminden sonra bilgisayarı şimdi veya daha sonra başlatmanız için seçenek sunacak. Arka planda kaydedilmemiş çalışmalarınız yoksa tercihen Reboot Now butonuna tıklayarak sistemi yeniden başlatmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayarınızın yeniden başlama sürecinde sistem ön belleğinde bulunan olası birtakım zararlı yazılımlar da kaldırılarak temizleme işlemi sonlanmış olacaktır.

Virüs temizleme işleminin yanı sıra kaybolan veya gizlenen dosyalarınız için Flash Diskteki Görünmeyen Dosyaları Kurtarma başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Kalın sağlıcakla…

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir