SSL Sertifikası nedir sorusu bugüne kadar aklınızdan geçti mi bilmiyorum ancak SSL terimini muhtemelen alışveriş siteleri için duymuşsunuzdur. Peki SSL nedir, nasıl çalışır, gerekli midir? Eğer internette güvenle gezinmek, alışveriş yapmak ve verilerinizi girmek istiyorsanız bu yazı sizi yakından ilgilendiriyor.

SSL Sertifikası nedir?

SSL Sertifikası, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı) teriminin kısaltmasıdır. İnternet kullanıcıları ile web sitesi arasında yaşanan veri trafiğini korumayı amaçlar. SSL, kullanıcıların internet sitesine girdiği kredi kartı bilgilerinin yanı sıra kişisel verilerini de korumaktadır. SSL Sertifikası ayrıca internet sitesi sahiplerinin sitelerini güvence altına alarak ziyaretçilerin güvenini kazanmalarını sağlar.

SSL Sertifikası nasıl çalışır?

SSL, web tarayıcınız ile ziyaret ettiğiniz sitenin sunucusu arasında şifreli ve güvenli bir bağlantı sağlar. Söz ettiğim bu güvenli bağlantıyı kurmak için SSL; teknik olarak “handshake” adı verilen, ziyaretçi ve site arasındaki “el sıkışma” işlemini gerçekleştirir. Bu sayede alışveriş veya gezinme deneyiminiz esnasında araya başka trafik girmesi engellenir. Ziyaretçilerinizin internet siteniz üzerinden size gönderdiği bilgileri koruyan bir nevi kasa olarak da tanımlanabilecek olan SSL günümüzde oldukça yaygın kullanıma sahiptir.

SSL Sertifikası gerekli midir?

İnternet sitenizde kredi kartı, adres veya isim gibi birtakım bilgiler giriliyorsa bu verileri korumak için mutlaka bir SSL sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eskiden sadece bilgi toplayan web siteleri için geçerli olan SSL sertifikası ihtiyacı, günümüzde tüm siteler için bir gereklilik halini aldı. Bu gerekliliğin nedeni ise Google’ın Temmuz 2018’den itibaren SSL sertifikasına sahip olmayan tüm siteleri “Güvenli Değil” olarak işaretlemesinden kaynaklanıyor. Bu durum aynı zamanda bir internet sitesinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasına doğrudan etki ediyor.  Bu nedenle, SSL Sertifikası kullanmak günümüzde isteğe bağlı değil, tüm internet siteleri ve bloglar için adeta bir gereklilik haline gelmiştir.

Bir web sitesinde SSL Sertifikası olduğunu nasıl anlarım?

SSL Sertifikası nedir sorusunun cevabını öğrendik fakat bir internet sitesinde bu sertifikanın varlığını nasıl anlayacağız? SSL Sertifikasına sahip tüm güvenli internet siteleri için adres çubuğunun solunda yeşil kilit simgesi ile birlikte “Güvenli” ya da “Firma Adı” yazan görsel bilgilendirme bulunmaktadır.

Görsel bilgilendirmenin yanı sıra internet tarayıcınızın adres satırının başında yer alan http:// harflerinin ardında yer alan ve SSL Sertifikası bulunduğunu simgeleyen “s” harfi, https:// olarak sitenin güvenli SSL Sertifikası kullandığını belirtmektedir. Sadece http:// ile başlayan internet sitesi adresleri bu sertifikaya sahip değildir. Bu nedenle kredi kartı, şifre, internet bankacılığı veya diğer kişisel verilerinizi gireceğiniz bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde adres satırına bakmanız oldukça önemli.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde artık bir bankanın internet sitesinde gezindiğinizde veya bir alışveriş sitesinin ödeme ekranına bilgilerinizi girdiğinizde adres satırında yer alan SSL simgelerine bakarak güvende olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

SSL güvenliğinin yanı sıra internet ortamında güvenle gezinmek için sizlerle daha önceden paylaştığım Android Uygulama İzinleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Kablosuz Ağınızı Koruma Yöntemleri başlıklı yazılarımı da okumanızı ayrıca tavsiye ederim. Konuyu ayrıca akademik olarak araştırmak isteyen araştırmacıların da Google Akademik üzerinden detaylı bir tarama yapmasını öneririm.

Kalın sağlıcakla…

 


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir