Dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak artan uzaktan iletişim ihtiyaçları beraberinde yeni çözümleri de getirmeye devam ediyor. Bu çözümlerden biri de son zamanlarda kullanıcılar arasındaki popülaritesi giderek artan Zoom uygulaması. Şu sıralar internet ortamında Zoom nedir, nasıl kullanılır sorularına sıkça rastlanıyor. Bugün bu sorulara elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım. Uygulama her ne kadar yeni olarak bilinse de geçmişi aslında daha eskiye dayanıyor. 2011 yılında kurulan Zoom, işletmelerin ve kuruluşların daha fazla iş yapabilmeleri için dijital ortamda bir araya getirmelerine yardımcı oluyor. Kurulduğu günden bu yana; mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar, telefonlar vb. sistemler arasında video konferans, web seminerleri ve iş birliği için kolay bir bulut platformuyla modern kurumsal video iletişimi sağlayan Zoom, her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor.

ZOOM İNDİR

Mobil ve masaüstü platformlar için sunulan programı çeşitli mecralardan indirmek mümkün. Zoom güncel sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ZOOM NASIL KULLANILIR?

İnternet ortamında şu sıralar en çok merak edilen konuların başında gelen Zoom nasıl kullanılır sorusu, aslında cevabı çok basit olan bir konu. Yukarıda belirttiğim adresten indirdiğiniz masaüstü uygulamasını kurduğunuzda aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

Elinizde hali hazırda bir toplantı bilgisi varsa “Join Meeting” butonu ile devam edebilirsiniz. Eğer yeni bir toplantı organize etmek istiyorsanız “Sign In” butonu ile ücretsiz olarak giriş yapabilir, hesabınız yoksa yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü üzere eğer bir toplantıya katılımcı olarak giriş yapacaksanız size daha önce verilen “Meeting ID” veya “Personal link name” bilgisini üst taraftaki alana girerek “Join” butonu ile katılım sağlayabilirsiniz.

Programı ilk çalıştırdığınızda karşınıza gelen ekranda “Sign in” butonuna tıkladığınızda ise aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

Yukarıdaki ekranda görüldüğü üzere eğer hali hazırda bir Zoom hesabınız varsa soldaki alana kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Eğer hesap oluşturmak isterseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Sign Up Free” bağlantısını kullanarak ücretsiz Zoom hesabı oluşturabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

Oldukça sade ve basit bir görünüme sahip olan Zoom ana ekranında, görüldüğü üzere birtakım butonlar mevcut. “New Meeting” ile kendi toplantınızı oluşturabilir ve katılımcılara toplantı adresini mail vb. yollarla ileterek katılımlarını sağlayabilirsiniz.

Eğer mevcut bir toplantıya katılacaksanız “Join” butonu ile katılım sağlayabilirsiniz. “Schedule” butonu ile ileri tarihli bir toplantı planlayabilir, “Share screen” ile ekranınızı paylaşabilirsiniz.

Uzaktan çalışma ve etkileşimin son derece önemli olduğu bu günlerde Zoom nedir, Zoom nasıl kullanılır gibi sorulara yanıtlar vermeye çalıştığım bu makalede kafanıza takılan soruları ve eklemek istediğiniz ilave bilgileri aşağıdaki yorumlar alanında paylaşarak içeriğe katkı sunabilirsiniz.

Bunun yanı sıra İnternet ortamında çalışırken ağınızı kötü niyetli müdahalelerden korumak için Kablosuz Ağınızı Koruma Yöntemleri başlıklı makaleyi de okumanızı ayrıca tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla…

Bu içerikten daha fazla kullanıcının yararlanması için lütfen paylaşmayı unutmayın:

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secured By miniOrange