USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme durumu birçok kullanıcı için önemli bir konu. Belleğiniz dolu ama dosyalar görünmüyor diyorsanız programsız ve basit şekilde bu dosyaları kurtarabilirsiniz. Bir virüs tarafından gizlenmiş olan dosyaların Attrib komutu ile birkaç adımda görünür hale gelmesi mümkün. Hazırsanız, başlayalım:

1) USB Belleği bilgisayara takın. USB Sürücünüze aşağıdaki görselde görüldüğü üzere SHIFT tuşuna basarak SAĞ TIKLAYIN ve açılan menüde bulunan KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ seçeneğine tıklayın.

2) Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıda görülen siyah ekran açılacaktır.

Öncelikle şu komutu kopyalayın: attrib /d /s -h -r -s

ardından az önce açtığınız siyah ekrana dönerek kopyaladığınız komutu yapıştırın ve enter tuşuna basın. Yanıp sönen imleç birkaç saniye sonra durduğunda işleminiz tamamlanmış, USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme işlemi tamamlanarak dosyalarınız kurtarılmış olacaktır.

Yukarıda verdiğim komut işe yaramaz ise aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

  • attrib -h -r -s /s /d *.*
  • attrib -a -s -r -h /s /d
  • attrib -r -h -s -a *.* /s /d

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak bu sorunu tekrar yaşamak istemiyorsanız flash belleğinizi koruma altına alarak gerekli güvenlik önlemini sağlayabilirsiniz. Bunun için ücretsiz olan Flash bellek koruma programı başlıklı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Bununla birlikte çevrenizde de USB bellek kaybolan dosyaları geri getirme sorunu yaşayan varsa aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak çözümü iletebilirsiniz:


2 yorum

Hasan Ezgin · 28 Aralık 2020 15:04 tarihinde

Pratik ve etkili bir çözüm çok işime yaradı sağolasın.

Çağlar KARACAOĞLAN · 26 Ocak 2021 12:21 tarihinde

ACİLLL
POWERWAY 32 GB FLASH disk laptopda görünmüyor; içindeki dosyalar aylarca çalıştığım dosyaları kurtarma şansımız var mı
ACİLDİR

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir