Son zamanlarda birçok kullanıcının yaşadığı sorunlardan biri olan ve özellikle mobil cihazlarda yaşanan bir problemi ele alacağız. Kullanmak istediği birtakım uygulamalar ve içerikler için Mobil veriden açılıyor ama Wifi ile açılmıyor diyen kullanıcılar için internet ortamında etkili bir çözüme rastlayamadım. Hal böyle olunca, söz konusu olan mobil cihazlarda hücresel veri kullanarak açılan uygulamaların, Wifi bağlantısı ile açılmama sorunu oldukça can sıkıcı bir hal almaya başladı.

İnternet ortamında kullanıcılar tarafından yapılan araştırmalarda bu konuda etkin bir çözüm bulunamaması ve sabit hat operatörünün etkili bir çözüm üretemiyor olması, bu sorunu daha karmaşık hale getiriyor. Bugün internet ortamındaki birçok kullanıcın yaşadığı mobil veriden açılıyor ama Wifi ile açılmıyor sorunundan kurtulmak için basit ve etkili çözüm yöntemini anlatmaya çalışacağım.

Wifi ayarları için modem paneline giriş yapın

Yaşadığınız problemi çözmek için öncelikle tercihen bilgisayar üzerinden, kullandığınız modem ara yüzüne erişim sağlamanız gerekiyor. Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinize dair bir fikriniz yoksa daha önce yazdığım Kablosuz bağlantınızı hızlandırın! başlıklı makaleyi inceleyin ve modem yönetim ekranınıza giriş yapın.

Kullandığınız modemin marka ve modeline göre bulunduğu menü değişiklik gösterse de bu adımda cihazınızda tanımlı olan MTU değerini bulmanız ve onu değiştirmeniz gerekecek. Bu aşamayı geçtiğinizi varsayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

MTU nedir, neden kullanırız?

Birçoğunuzun yaşadığı problemin temel nedeni “Maksimum İletim Birimi” olarak tanımlanan MTU ayarından kaynaklanıyor. Yönlendiriciniz; gelen data paketini, gitmesi gereken ağın türüne göre belirledikten sonra karşı ağa ait olan MTU değerine göre daha küçük birimlere ayırarak gönderir. Bu değerlerin optimum düzeyde olmaması, fragmantasyon olarak da tanımlanan çok fazla bölünmeye ve buna bağlı olarak çeşitli performans kayıplarına neden olmaktadır.

MTU değerini tanımlayın

Sorunun çözümü için bu ayarı bulmanız ve değiştirmeniz gerekmekte. Bu işlemi yapabilmek için cihazınızın ara yüzüne giriş yaptıktan sonra  MTU değerini 1450 olarak tanımlayın ve ayarı uygula veya kaydet seçeneği ile kalıcı hale getirin. Yaptığınız işlemin ardından mümkünse modeminizi yeniden başlatın. Bu konuda daha önce yaptığım birçok denemede gördüğüm üzere, mobil veri ile açılan uygulama ve içeriklerin Wifi ile açılmama sorunu kalıcı olarak çözüldü.

Yaşadığınız bu problemi çevrenizde yaşayanlar varsa aşağıda yer alan paylaşım butonlarını kullanarak bu sorundan kurtulmalarına destek olabilirsiniz.

Bir başka içerikte görüşmek üzere, kalın sağlıcakla!


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir