Windows 11 işletim sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte Internet Explorer desteği de sona erdi. Hal böyle olunca kullanıcıların birtakım iş süreçlerine entegre şekilde çalışan Internet Explorer yerini Microsoft Edge adlı tarayıcıya bırakmaya başladı. Yeni tarayıcı, Internet Explorer’a oranla her ne kadar birçok avantaja sahip olsa da bazı kritik iş süreçlerinde kullanıcılara ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Çeşitli arama motorlarında Windows 11 Internet Explorer yükleme şeklinde arama yapan ve soruna net çözüm bulamayan birçok kullanıcı için bugün bu sorunu e-İçişleri özelinde ele alacağım.

e-İçişleri sistemine giriş yapabilmek için istenen Internet Explorer maalesef Windows 11 işletim sisteminde mevcut değil ancak Microsoft bu tür problemlere karşı kullanıcılar için bir seçenek sunmuş durumda. Sisteme Edge kullanarak giriş yapabilmek için bu tarayıcıyı birtakım siteler için Internet Explorer modunda başlatmak mümkün.

Öncelikle Microsoft Edge tarayıcıyı açtıktan sonra aşağıda görüldüğü üzere sağ üst köşeden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.

Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüde görünen ve aşağıda belirttiğim “Varsayılan Tarayıcı” sekmesine tıklayın.

Varsayılan tarayıcı menüsü altında bulunan ekrana eriştiğinizde Internet Explorer uyumluluğu ana başlığını göreceksiniz. Bu başlık altında bulunan ve aşağıda belirttiğim “Sitelerin Internet Explorer modunda yeniden yüklenmesine izin ver”  sekmesinin yanında bulunan menüden “İzin ver” seçeneğine tıklayın.

Sitelerin Internet Explorer modunda yeniden yüklenmesine izin verdiğimize göre son olarak hangi sitelerin bu modda yüklenmesini istediğimizi tanımlamamız gerekiyor. Bu işlem için aşağıda belirttiğim üzere “Internet Explorer modu sayfaları” sekmesinin yanında bulunan “Ekle” butonuna tıklayın.

Internet Explorer modunda açılmasını istediğimiz sayfalar için “Ekle” butonuna tıkladıktan sonra aşağıda belirttiğim ekranla karşılaşacaksınız. Bu alana tanımlanmasını istediğiniz siteleri ekleyin.

Sayfa tanımlama işlemlerinizi tamamladıktan sonra yaptığınız ayarların etkin şekilde kullanımını sağlamak için tarayıcınızı aşağıda belirttiğim şekilde yeniden başlatın.

Microsoft Edge tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra ayarlarınız etkin şekilde çalışmaya başlayacak ve Windows 11 üzerinde Microsoft Internet Explorer kullanarak açılmasını istediğiniz sayfalar sorunsuz olarak görüntülenmeye başlayacaktır.

Internet Explorer sorununu çözdüğünüze göre yazıcınızda eğer çoklu yazdırma problemi yaşıyorsanız Çoklu yazdırma sorunu çözüldü! başlıklı makalemi incelemenizi tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla!

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir