Günümüzde Koronavirüs salgını (COVID-19) nedeniyle yaşanan pandemi sürecinde temasın mümkün olduğunca azaltılması oldukça önemli. Bu nedenle otoriteler tarafından ödeme sistemlerinde nakit kullanımın yerine kartlı ödeme ve tercihen temassız ödeme sistemleri tavsiye ediliyor. Hal böyle olunca teknoloji tutkunlarının aklına NFC ile mobil ödeme yapmak geliyor. Bugün cep telefonunuzu kullanarak birçok yerde kullanım olanağı bulunan temassız özellikli POS cihazlarından nasıl alışveriş yapabileceğinizden söz edeceğim.

NFC ile mobil ödeme yapabilmek için öncelikle telefonunuzda bulunan NFC özelliğini aktif hale getirin. Android cihazlarda “Ayarlar” sekmesi altında bulunan “Diğer Ayarlar” başlığına giderek “NFC” özelliğini “Açık” konuma getirin. Aynı başlık altında bulunan “Varsayılan Uygulama” seçeneğini kullanarak ödeme yapmak istediğiniz bankaya ait daha önce yüklemiş olduğunuz mobil uygulamayı seçin. Son olarak yine bir önceki menüde bulunan “Ayarlar” başlığından “Daima varsayılan uygulamayı kullan” seçeneğini tanımlayın.

Yukarıdaki işlemlerin yanı sıra bankanızın mobil uygulamasında da birtakım tanımlamalar yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıda paylaştığım videolarda belirtilen adımları takip ederek siz de NFC ile mobil ödeme yapmaya başlayabilirsiniz.

İŞ BANKASI NFC İLE MOBİL ÖDEME AYARLARI

Maximum kart detaylı bilgi sayfası üzerinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

AKBANK NFC İLE MOBİL ÖDEME AYARLARI

Axess kart detaylı bilgi sayfası üzerinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

YAPI KREDİ NFC İLE MOBİL ÖDEME AYARLARI

Yapı Kredi kart detaylı bilgi sayfası üzerinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda örnek olarak verdiğim videolarda belirtilen adımları takip ederek siz de cep telefonunuz ile mobil ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra cep telefonu güvenliğinizi sağlamak için Android Uygulama İzinleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makaleyi de incelemenizi tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla…


1 yorum

Nihat · 29 Aralık 2020 00:17 tarihinde

Çok işime yaradı teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir